Green wall
- panele z siatki zgrzewanej do budowy zielonej ściany

Ściany porośnięte różnego rodzaju roślinnością to modny i kreatywny sposób na odmianę i ożywienie pomieszczeń biurowych, mieszkania, tarasu czy elewacji budynku. Do budowy pionowych ścian z żywych roślin można wykorzystać między innymi proste moduły w formie panelu spawanego ze stalowych profili zamkniętych z wypełnieniem z siatki zgrzewanej. O tym, dlaczego warto rozważyć tworzenie zielonej ściany ze stalowych paneli siatkowych, przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Zielona ściana na wymiar

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie instalacji green wall proponuje się panele z siatki zgrzewanej wykonane na wymiar celem zminimalizowania ilości łączeń poszczególnych modułów. Kolejną zaletą produkcji zielonej ściany na wymiar jest możliwość wypełnienia panelu siatką zgrzewaną o różnych wymiarach oczek (25x25 mm, 30x30 mm, 40x40 mm, 50x50 mm) i grubości drutu (3 lub 4 mm). W przeciwieństwie do gotowych rozwiązań produkcja paneli na wymiar pozwala na ścisłe dopasowanie zielonej ściany do wielkości danej powierzchni oraz indywidualnej koncepcji odnośnie umieszczenia na niej kompozycji roślinnych.

Zakładamy zielone ściany – na co zwracać uwagę?

Bez względu na to, czy planujemy założenie zielonej ściany w domu czy też na zewnątrz np. w ogrodzie lub na balkonie, kluczowe jest wybranie właściwego materiału służącego za podporę dla roślin. W przypadku instalowania stalowych paneli dekoracyjnych na zewnątrz zaleca się wykonanie ich z powłoką ocynkowaną ogniowo po to, aby były wysoce trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Natomiast do domu czy biura proponuje się stalowe panele malowane proszkowo w różnym stopniu połysku (mat, pół-mat, satyna) oraz w szerokiej gamie kolorów.

Jakie zalety mają zielone ściany z paneli siatkowych?

Panele z siatki zgrzewanej są łatwe w montażu przy użyciu elementów kotwiących dostosowanych do rodzaju materiału, z którego zbudowana jest ściana, podłoga lub sufit. Oprócz tego siatka zgrzewana przyspawana jest do ramy z frontu, a więc umożliwia pewne zawieszenie na niej doniczek czy skrzynek przy zastosowaniu odpowiednich uchwytów. Warto podkreślić, że rośliny na panelach z siatki zgrzewanej są umocowane w dystansie od ściany, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i chroni ją przed zawilgoceniem.


Przy zakładaniu zielonej ściany warto rozważyć panele z siatki zgrzewanej, które z powodzeniem można ozdobić żywymi roślinami. W końcu to one dają radość, stwarzają przyjemny klimat, pozytywnie nastrajają i działają kojąco. Zachęcamy do współpracy architektów, designerów, kierowników biur i urzędów, a także osoby prywatne, które lubią naturę i chcą stworzyć green wall przy użyciu paneli z siatki zgrzewanej.

Korytka siatkowe
- bezpieczne zarządzanie kablami i przewodami elektrycznymi