Siatki zgrzewane do pnączy

Rośliny pnące nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale także w centrach ogrodniczych wymagają odpowiednich podpór. Jednym z rozwiązań wspomagających ich wzrost i dobrą prezencję są siatki zgrzewane w arkuszach. Na rynku dostępne są one w różnych rodzajach powłok, niemniej jednak ze względu na zewnętrzne zastosowanie rekomenduje się arkusze z drutu ocynkowanego, Zn/Al. lub ze stali czarnej ocynkowanej ogniowo po zgrzaniu. W kolejnej części omówimy pokrótce właściwości każdego z tych typów, a także zwrócimy uwagę na inne cechy siatek zgrzewanych, które sprawiają, że produkt ten można z powodzeniem wykorzystać jako podporę dla roślin pnących.

Siatka zgrzewana – z drutu ocynkowanego, Zn/Al. i ocynkowana ogniowo

Siatka zgrzewana to produkt o zwartej i sztywnej konstrukcji, dostępny w różnych konfiguracjach z uwagi na średnicę drutu, wielkość oczka, jak i rozmiar całej siatki. Właściwości te wynikają ze sposobu produkcji siatek zgrzewanych. Do ich wytworzenia wykorzystuje się druty ze stali niskowęglowej, ocynkowane lub z powłoką ZnAl., które po uprzednim pocięciu na odpowiednią długość i szerokość, układa się w specjalnych maszynach pod kątem prostym i łączy się je ze sobą za pomocą zgrzewania. W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę celem poznania właściwości ochronnych siatek produkowanych z wyżej wymienionych rodzajów drutu.

Siatki stalowe, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają zabezpieczenia antykorozyjnego, a więc ich powierzchnia nie jest odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, przez co narażone są na korozję. Stąd też do zewnętrznego zastosowania przeznaczone są siatki stalowe, ale w wersji ocynkowanej ogniowo po zgrzaniu, czyli te, które są dobrze zabezpieczone po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie wyrobu oraz w miejscu styku zgrzanych ze sobą drutów. O ile w tym przypadku cynk zapewnia siatce bardzo dobrą odporność na korozję, o tyle jego warstwa miejscami jest nierówna i chropowata.

Idąc dalej, siatka zgrzewana z gładkiego drutu ocynkowanego posiada powłokę zabezpieczającą przed korozją, ale warto wiedzieć, że drut ten poddawany jest procesowi cynkowania przed zgrzewaniem. Innymi słowy, tego rodzaju siatka wytworzona w technologii zgrzewania punktowego nie posiada szczelnie zabezpieczonych zgrzein przed czynnikami atmosferycznymi.

Mocniejszym wariantem w stosunku do siatki ze zwykłym ocynkiem, to jest naniesionym na druty przed zgrzewaniem, jest siatka wykonana z drutu ZnAl., która odznacza się lepszą ochroną korozyjną w miejscach spoin. Co więcej, nie obserwuje się, aby niezabezpieczone końcówki siatki korodowały.

O ile różnice cenowe pomiędzy powyższymi typami podpór mogą okazać się znaczne, o tyle wart podkreślenia jest stosunek jakości do ceny, a także fakt, że dzięki odpowiednio dobranemu materiałowi można obniżyć kosztowne nakłady na konserwację.

Siatka zgrzewana – wymiary

Poza materiałem istotne jest także oczko siatki, tak aby łodygi pnączy mogły swobodnie przez nie przechodzić oraz owijać się wokół drutów. W naszej ofercie sklepu znajdziesz kilka arkuszy siatki zgrzewanej ocynkowanej ogniowo w formatach 2400x1000 mm oraz 1200x1000 mm i w oczkach od 25 do 50 mm.

Jeśli okaże się jednak, że żadna z opcji katalogowej nie spełni Twoich oczekiwań, to wówczas warto rozważyć zakup siatki zgrzewanej na wymiar. Wystarczy, że wyślesz do nas zapytanie z dokładnymi parametrami technicznymi, a my sprawdzimy możliwości produkcyjne w tym zakresie. Aby to zrobić, wypełnij formularz na naszej stronie internetowej lub wyślij wiadomość na: [email protected]

Siatka zgrzewana – zalety produktu

Siatka zgrzewana to trwały materiał odporny na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Jej stabilna i solidna konstrukcja ułatwia roślinom wzrost i rozkwit, zapewnia równomierne oświetlenie oraz odpowiedni przepływ powietrza, a także chroni łodygi przed złamaniem. Co więcej, siatka zgrzewana pozwala na łatwe zarządzanie roślinami, to jest pomaga zapobiegać nadmiernemu rozrostowi na boki czy też plątaniu się łodyg. Z uwagi na wspomniane właściwości produkt ten z powodzeniem nadaje się do podtrzymywania wysokich roślin o dużych i bujnych kwiatostanach.

Siatki do roślin pnących są proste w montażu zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ponadto z łatwością można je łączyć na przykład z konstrukcją drewnianą czy słupkami, skracać do pożądanego wymiaru bez obawy o zerwanie zgrzein, jak i zwiększać ich powierzchnię poprzez dołączenie kolejnych modułów.

Podporom do roślin z siatki zgrzewanej nie można odmówić ani jakości, ani stylu. Odpowiednio eksploatowane z uwagi na rodzaj powłoki są inwestycją na wiele lat z zachowaniem walorów estetycznych.