OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY
STALMIKA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Myślenicach
z dnia 1.08.2024 roku
§ 1
1. Niniejsze Ogólne warunki sprzedaży oraz świadczenia usług (zwane dalej jako „OWS”) określają zasady zawierania umów sprzedaży oraz świadczenia usług, których producentem lub sprzedającym jest: STALMIKA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą przy ul. Henryka Sienkiewicza 21, 32-400 Myślenice, zarejestrowaną w Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000668708, NIP: 6812066274 z kapitałem zakładowym w wysokości 100.000 złotych.
2. Niniejsze OWS są uregulowaniem umownym wiążącym Strony w zakresie sprzedaży oraz świadczenia usług i mają zastosowanie do wszystkich ofert oraz poszczególnych umów sprzedaży i innych usług zawieranych pomiędzy Sprzedającym a Kupującym w ramach współpracy handlowej i stanowią ich integralną część.
3. Postanowień OWS stosuje się także gdy Kupującym jest osoba fizyczna, która nabywa towary w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, za wyjątkiem zapisów, które w swojej treści mają odmienne regulacje w zakresie Konsumentów, a w szczególności § 9.
4. OWS są dostępne dla Kupującego przed zawarciem umowy w formie dokumentowej także w siedzibie Stalmika lub na stronie internetowej: https://www.stalmika.com/ows.
5. Postanowienia zawarte w niniejszych OWS mogą ulec zmianie jedynie w formie dokumentowej lub za pomocą komunikacji elektronicznej pod rygorem nieważności. Zawarcie odrębnej umowy wyłącza stosowanie niniejszych OWS jedynie w zakresie uregulowanym w niej w sposób odmienny.
6. Odmienne ustalenia pomiędzy Stronami uzgodnione i potwierdzone w formie dokumentowej lub za pomocą komunikacji elektronicznej mają pierwszeństwo przed postanowieniami OWS.
7. Wzory umów lub inne dokumenty zawierające odmienne postanowienia niż te zawarte w niniejszym OWS, a obowiązujące u Kupującego, nie wiążą Sprzedawcy.
§ 2
Użyte w niniejszych OWS określenia oznaczają:
1. Sprzedający – STALMIKA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą przy ul. Henryka Sienkiewicza 21, 32-400 Myślenice, KRS: 0000668708, NIP: 6812066274;
2. Kupujący – osoba fizyczna lub osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zarówno krajowa, jak i zagraniczna, kupująca towary oferowane przez Sprzedającego;
3. Konsument - osoba fizyczna dokonująca ze Stalmiką czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową wobec której znajdują zastosowanie przepisy regulujące prawa i obowiązki konsumentów wynikające z zawierania Umów, w szczególności ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Dodatkowo w ramach OWS, postanowienia dotyczące Konsumenta zawarte w niniejszym OWS stosuje się również do osoby fizycznej zawierającej Umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej Umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
4. Termin płatności - dzień w którym należność za towar staje się wymagalna;
5. Dni robocze - każdy dzień (poza sobotą, niedzielą lub innym dniem ustawowo wolnym od pracy), w którym przedsiębiorcy prowadzą normalną działalność;
6. Towar – rzeczy ruchome, usługi, dobra które mają być sprzedane na podstawie umowy sprzedaży lub dostawy, pomiędzy Sprzedającym a Kupującym;
7. Zamówienie – oświadczenie woli zawierające ofertę zakupu produktów złożoną przez Kupującego w formie dokumentowej lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, zawierająca co najmniej: nazwę zamawianego produktu oraz ilość, dane Kupującego, niezbędne do wystawienia faktury VAT oraz dane o firmie, dane teleadresowe do kontaktu, sposób, termin i miejsce odbioru zamawianych produktów;
8. Potwierdzenie – pisemne oświadczenie woli Sprzedającego o przyjęciu zamówienia, złożone Kupującemu po jego otrzymaniu, w formie dokumentowej lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, określające co najmniej: cenę towaru, termin realizacji, miejsce i warunki dostawy/odbioru oraz warunki płatności.
§ 3
1. Informacje zamieszczone na stronie internetowej Sprzedającego lub innych publikacjach – nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, nawet jeśli opatrzone zostały ceną. Publikacje dotyczące towarów oferowanych przez Sprzedającego mają charakter wyłącznie informacyjny.
2. Współpraca Stron oparta będzie na umowach szczegółowych, obejmujących: oferty, zamówienia i potwierdzenia zamówienia. Kupujący poprzez złożenie zamówienia poświadcza, że niniejsze OWS są mu znane i w pełni je akceptuje. Akceptacja niniejszego OWS stanowi warunek konieczny do nawiązania pomiędzy Stronami stosunku prawnego.
3. Sprzedający ma prawo uzależnić realizację zamówienia i dostawy od udzielenia przez Kupującego zabezpieczenia obecnych lub przyszłych należności w formie zaakceptowanej przez Sprzedającego, tj. np. w formie: przedpłaty, wpłacenia zaliczki lub zadatku, ubezpieczenia transakcji, weksla in blanco, poręczenia, gwarancji bankowej, hipoteki, zastawu, cesji, przewłaszczenia itp.
4. W razie gdyby zamówienie nie zawierało specyfikacji zamówionego towaru umożliwiającej realizację umowy lub nie obejmowało innych warunków mających wpływ na realizację zamówienia lub dostawę, Sprzedający potwierdzi zamówienie z tym zastrzeżeniem, że Kupujący zobowiązany jest doprecyzować w terminie 7 dni licząc od dnia złożenia zamówienia specyfikację bez odrębnego wezwania Sprzedającego. Brak dostarczenia dodatkowych informacji w tym terminie uprawnia Sprzedającego do odstąpienia od umowy.
5. Zamówienie może być złożone oraz przyjęte jedynie w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zamówienie może być składane i przyjmowane wyłącznie przez osoby upoważnione przez Kupującego lub Sprzedającego. Upoważnienie składa się w formie pisemnej wraz ze wzorami podpisów osób upoważnionych. Kupujący ma obowiązek niezwłocznego informowania Sprzedającego o cofnięciu wskazanej osobie upoważnienia do złożenia zamówienia, pod rygorem przyjęcia, iż zamówienie złożono skutecznie. Postanowienie to stosuje się odpowiednio do Sprzedającego.
6. Zamówienie uważane jest za przyjęte wyłącznie w razie wyraźnego potwierdzenia wszystkich jego warunków przez Sprzedającego.
§ 4
1. W przypadku braku odmiennych ustaleń między Stronami ceną towaru jest cena wynikająca z potwierdzenia zamówienia.
2. Ceny podawane przez Sprzedającego są zawsze cenami netto, do których zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawek obowiązujących w dniu wystawienia faktury.
3. Podane ceny nie obejmują kosztów opakowań specjalnych lub innych kosztów powstałych z uwagi na niestandardową formę towaru lub przeznaczenia towaru, jeżeli są wymagane przez Kupującego.
4. Do ustalenia zasad przewozu produktów, rozliczenia odpowiedzialności eksportowych i importowych, pokrycia kosztów, w tym transportu i ubezpieczenia, przeniesienia ryzyka za stan produktów w różnych punktach procesu transportowego stosuje się odpowiednie reguły handlowe Incoterms.
5. W przypadku gdy po złożeniu i przyjęciu zamówienia wystąpią okoliczności uzasadniające podwyższenie ceny towaru w szczególności podwyższenie cła, wprowadzenie opłat celnych dodatkowych, wprowadzenie innych obciążeń publicznoprawnych, podwyższenie średniej ceny towaru na rynku o ponad 5% w stosunku do średniej ceny na rynku w chwili przyjęcia zamówienia, Sprzedający ma prawo do odpowiedniego, jednostronnego podwyższenia ceny towaru lub surowców wskazując przyczynę podwyżki. Podwyżka nie może być wyższa niż faktyczny wzrost elementów cenotwórczych.
6. Termin zapłaty ustalany jest indywidualnie i określony w fakturze dla każdego zamówienia i uzależniony jest od kondycji finansowej Kupującego oraz jego historii transakcji.
7. Za datę zapłaty przyjmuje się datę uznania rachunku bankowego Sprzedającego.
8. Zastrzega się, iż do czasu całkowitej zapłaty ceny, wydany Kupującemu towar pozostaje własnością Sprzedającego.
9. Z chwilą wszczęcia postępowania upadłościowego lub układowego w stosunku do Kupującego jest on zobowiązany oznaczyć towar w sposób wskazujący istnienie zastrzeżenia prawa własności na rzecz Sprzedającego. W przypadku zajęcia towaru stanowiącego własność Sprzedającego w toku postępowania egzekucyjnego skierowanego do majątku Kupującego, zobowiązany jest on niezwłocznie poinformować Sprzedającego o tym fakcie oraz współdziałać przy realizacji jego praw względem podmiotu dokonującego zajęcia towaru w ramach wszelkich dostępnych środków.
10. Kupujący na żądanie Sprzedającego jest zobowiązany przekazać niezwłocznie wszelkie informacje o tym gdzie są przechowywane towary objęte zastrzeżeniem własności.
11. Po upływie terminu do zapłaty ceny Sprzedający - wedle swego wyboru - może żądać zwrotu towaru we wskazanym przez siebie terminie albo wykonania zobowiązania. Zwrot towaru odbywa się na koszt i ryzyko Kupującego. Przedmiotowe postanowienia nie naruszają innych uprawnień Sprzedającego wynikających z Kodeksu cywilnego w tym uprawnienia do dochodzenia odszkodowania.
12. Nieuregulowanie należności w terminie określonym na fakturze upoważnia Sprzedającego do przerwania dostaw towarów i wstrzymania realizacji już przyjętych zamówień.
§ 5
1. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT - dostawa towarów z Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej), Kupujący zobowiązany jest do podania Sprzedającemu ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, pod jakim prowadzi działalność na terenie innego niż Rzeczpospolita Polska kraju Unii Europejskiej, tj. właściwego i ważnego numeru identyfikacji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadanego przez państwo członkowskie właściwe dla Kupującego i zawierającego dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.
2. Kupujący zobowiązany jest nadto przedstawić dokumenty jednoznacznie potwierdzające, że dokonano wywozu zakupionego towaru do miejsca jego przeznaczenia na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, niezależnie od tego, czy transport zakupionego towaru odbywa się przez Sprzedającego lub Kupującego (także za pośrednictwem przewoźników), w szczególności: dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika lub spedytora, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa Unii Europejskiej (np. CMR, CIM) wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku (określającą jego rodzaj, parametry, właściwości, pochodzenie, przeznaczenie itp.).
3. W przypadku, w którym wywóz towarów o którym mowa powyżej jest przeprowadzany za pomocą własnego środku transportu, Kupujący zobowiązany jest do dostarczenia następujących danych oraz dokumentów: specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, a także określenie towarów i ich ilości, adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania Kupującego, potwierdzenie przyjęcia towarów na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczypospolita Polska, rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu – w przypadku, gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.
4. Kupujący zobowiązany jest do przedstawienia powyższych dokumentów w terminie 3 (słownie: trzy) dni od dnia odbioru towarów. W przypadku niewywiązania się lub opóźnienia przez Kupującego z obowiązku o którym mowa w niniejszym paragrafie, Sprzedający doliczy Kupującemu kwotę podatku od towarów i usług według stawki właściwej dla sprzedaży krajowej dla dostarczonych towarów, do czasu uzyskania dokumentacji dokumentującej WDT.
5. Niewykonanie lub opóźnienie w wykonaniu tego obowiązku, spowoduje doliczenie przez Sprzedającego do ceny dokonanej transakcji kwoty 100 EUR, do której zapłaty na rzecz Sprzedającego zobowiązany będzie Kupujący.
§ 6
1. Kupujący zobowiązany jest do terminowego odbioru towaru. W razie opóźnienia w odbiorze towaru Sprzedający może obciążyć Kupującego karą umowną w wysokości stawek wyszczególnionych i wynikających z aktualnego cennika magazynowania dostępnego na stronie internetowej https://www.stalmika.com/magazynowanie/, przy czym wartości te liczone będą za każdy dzień magazynowania. Przedmiotowe postanowienia nie naruszają innych uprawnień Sprzedającego wynikających z Kodeksu cywilnego w tym uprawnienia do dochodzenia odszkodowania, w kwocie przekraczającej wysokość kary umownej. Kara umowna o której mowa w niniejszym ustępie, naliczona zostanie począwszy od 8. dnia opóźnienia, przy czym Kupujący zostanie wezwany do odbioru towaru oraz poinformowany o rozpoczęciu naliczenia kary umownej za pośrednictwem przyjętej przez Strony formy komunikacji, w tym także komunikacji elektronicznej.
2. Ryzyko utraty lub uszkodzenia towaru przechodzi ze Sprzedającego na Kupującego z chwilą wydania towaru Kupującemu, a w przypadku powierzenia towaru przewoźnikowi wskazanemu przez Kupującego, z chwilą wydania towaru przewoźnikowi, niezależnie od tego kto ponosi koszty transportu.
3. Sprzedający nie odpowiada za żadne straty, szkody lub koszty (pośrednie lub bezpośrednie) wynikające z roszczeń Kupującego z tytułu błędów w dostawie lub jej opóźnień, spowodowane działaniem przewoźnika.
§ 7
1. Kupujący po odebraniu towaru jest zobowiązany niezwłocznie dokonać sprawdzenia zgodności dostarczonego towaru z zamówieniem; zobowiązany jest sprawdzić w szczególności: stan przesyłki oraz jakość, ilość i asortyment dostarczonego towaru.
2. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania firmy przewozowej. W sytuacji zaistnienia opóźnienia lub wad w dostawie Kupujący zobowiązany jest skierować swoje roszczenia w tym przedmiocie bezpośrednio do firmy przewozowej, zgodnie z postanowieniami prawa przewozowego. Postanowienie powyższe nie odnosi się do Konsumentów.
3. Kupujący, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od odbioru towaru, jest zobowiązany powiadomić Sprzedającego o wykrytych wadach, pod rygorem utraty uprawnień z rękojmi.
4. O wadach ukrytych, czyli takich, których nie da się wykryć mimo bardzo starannego zbadania przy odbiorze, Kupujący ma obowiązek powiadomić Sprzedającego niezwłocznie po ich wykryciu, nie później jednak niż w terminie 7 dni od odbioru towaru, pod rygorem utraty uprawnień z rękojmi.
5. Dla zachowania terminu, o którym mowa w ust. 2 i 3 powyżej wystarczające jest nadanie przed jego upływem listu poleconego na adres Sprzedającego.
6. Sprzedający odpowiada tylko za wady prawne oraz istotne wady fizyczne. Za istotne wady fizyczne uważa się wady wewnętrzne lub zewnętrzne towaru, które powodują rzeczywiste utrudnienia w dalszym jego przetworzeniu i właściwym użytkowaniu.
7. Odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu rękojmi jest wyłączona, gdy Kupujący dokonał naprawy towaru bez pisemnej zgody Sprzedającego, jak również przed dokonaniem oględzin i rozpatrzeniem reklamacji sprzedał, przerobił część lub całość zakupionego towaru, posiadając wiedzę o jego wadach.
8. W razie uznania za zasadną reklamacji z tytułu rękojmi, Sprzedający - wedle swego wyboru - zobowiązany jest do dostarczenia na swój koszt Kupującemu towaru wolnego od wad albo do obniżenia ceny.
9. W razie obniżenia uiszczonej już przez Kupującego ceny w wyniku uznania reklamacji, Sprzedający dokona zwrotu jej części na rachunek bankowy Kupującego bez odsetek, chyba że zwrot został bezzasadnie wstrzymywany.
10. Przed dostarczeniem przez Sprzedającego towaru wolnego od wad w wyniku uznania reklamacji Kupujący jest zobowiązany wydać mu towar wadliwy (na koszt Sprzedającego).
Odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu rękojmi za wady fizyczne jest wyłączona w stosunku do Kupujących niebędących Konsumentami.
§ 8
1. Odpowiedzialność Sprzedającego wobec Kupującego, bez względu na podstawę prawną takiej odpowiedzialności, ograniczona jest do bezpośredniej i rzeczywistej szkody.
2. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności wobec Kupującego ani żadnej innej osoby za wszelkie pośrednie lub wynikowe szkody, jak również, za jakiekolwiek pozostałe szkody niezwiązane wprost ze zdarzeniem powodującym szkodę.
§ 9
Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w wykonaniu lub niewykonanie zobowiązania jeżeli jego wykonanie jest niemożliwe z powodu okoliczności będących poza jego kontrolą i nie dających się przewidzieć (siła wyższa). Okolicznościami takimi są między innymi, ale nie wyłącznie: wojna, rewolucja, strajk, brak lub ograniczenie dostaw energii, paliwa, komunikacji lub innych towarów lub usług, kataklizmy, epidemie, działania organów rządowych, embargo na eksport lub import towarów, pożar, wybuch, powódź, sabotaż, rozruchy społeczne lub opóźnienie wykonania usług przez podwykonawcę (jeżeli było ono wynikiem działania siły wyższej opisanej w niniejszym paragrafie).
§ 10
1. Postanowienia niniejszego paragrafu mają charakter szczególny oraz znajdują zastosowanie wyłącznie wobec Umowy zawartej z Konsumentem.
2. Konsumentowi który zawarł Umowę poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta przysługuje prawo odstąpienia od Umowy w terminie 14 dni bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Termin do odstąpienia od Umowy wygasa po upływie 14 dni od dnia przekazania Konsumentowi przedmiotu umowy (Towaru).
3. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od Umowy, Konsument zobowiązany jest poinformować Sprzedającego o swojej decyzji o odstąpieniu od Umowy w drodze jednoznacznego oświadczenia. Aby zachować termin do odstąpienia od Umowy, wystarczy, aby Konsument wysłał informację dotyczącą wykonania przysługującego Konsumentowi prawa odstąpienia od Umowy przed upływem terminu do odstąpienia od Umowy.
4. Wyłączenia oraz ograniczenia wskazane w niniejszym OWS dotyczący odpowiedzialności Sprzedającego za wady, nie znajdują zastosowania wobec Umowy zawartej z Konsumentem, wobec którego kwestię odpowiedzialności sprzedającego za wady fizyczne i prawne towaru reguluje Kodeks cywilny na zasadach ogólnych.
5. W przypadku odstąpienia od Umowy Sprzedający zwróci Konsumentowi wszystkie otrzymane od Konsumenta płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy (z wyjątkiem dodatkowych kosztów wynikających z wybranego przez Konsumenta sposobu dostarczenia innego niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedającego), niezwłocznie, a w każdym przypadku nie później niż 14 dni od dnia, w którym Sprzedający otrzymał zwrot towaru. Zwrotu płatności dokonany zostanie przy użyciu takich samych sposobów płatności, jakie zostały przez Konsumenta użyte w pierwotnej transakcji, chyba że Konsument wyraźnie zgodzi się na inne rozwiązanie; w każdym przypadku Konsument nie poniesie żadnych opłat w związku ze zwrotem.
6. Dodatkowe informacje na temat praw i obowiązków Konsumenta znaleźć można na stronie internetowej UOKIK pod adresem: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/.
7. Skutki odstąpienia od umowy:
a. w przypadku odstąpienia od Umowy Sprzedający zwraca Kupującemu wszystkie otrzymane od Kupującego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy (z wyjątkiem dodatkowych kosztów wynikających z wybranego przez Kupującego sposobu dostarczenia innego niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedającego), niezwłocznie, a w każdym przypadku nie później niż 14 dni od dnia, w którym Sprzedający otrzymał zwrot towaru. Zwrotu płatności Sprzedający dokona przy użyciu takich samych sposobów płatności, jakie zostały przez Kupującego użyte w pierwotnej transakcji, chyba że Kupujący wyraźnie zgodził się na inne rozwiązanie; w każdym przypadku Kupujący nie ponosi żadnych opłat w związku z tym zwrotem.
b. Kupujący powinien odesłać lub przekazać Sprzedającemu rzecz niezwłocznie, a w każdym razie nie później niż 14 dni od dnia, w którym Sprzedający został poinformowany o odstąpieniu od umowy. Termin jest zachowany, jeżeli Kupujący odeśle rzecz przed upływem terminu 14 dni. Zwrot towaru powinien nastąpić na adres Sprzedającego.
c. Kupujący ponosi bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy. Jeśli rzecz ze względu na swój charakter nie może zostać w zwykły sposób odesłana pocztą, Kupujący ponosi bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy.
d. Kupujący odpowiada tylko za zmniejszenie wartości rzeczy wynikające z korzystania z niej w sposób inny niż było to konieczne do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.
§ 11
1. Prawem właściwym dla OWS jest prawo polskie.
2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszych OWS mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.
3. Stwierdzenie nieważności pojedynczych postanowień nie ma wpływu na ważność pozostałych postanowień OWS.
4. Strony będą dążyć do polubownego załatwienia wszelkich sporów wynikłych w związku z wykonaniem umów objętych niniejszymi OWS. W przypadku niemożności polubownego załatwienia spraw, do rozstrzygnięcia sporu wyłącznie właściwy będzie polski sąd powszechny właściwy dla miejsca siedziby Sprzedającego. Nie dotyczy to Umów zawieranych z Konsumentem.
OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY