Siatki zgrzewane z drutu
- o czym warto wiedzieć?

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na wysoką jakość siatek zgrzewanych, które znajdują szerokie zastosowanie w środowisku przemysłowym, jak i gospodarstwie indywidualnym.

Na rynku dostępnych jest wiele siatek zgrzewanych, które różnią się cechami i oferowanymi korzyściami. Warto się z nimi zapoznać, bowiem to z jakiego materiału wybierzesz siatkę zgrzewaną będzie mieć znaczący wpływ na zachowanie jej właściwości w określonym środowisku. Dziś jednak skupmy się na podstawowych stalach wykorzystywanych do tworzenia siatki zgrzewanej oraz jej właściwościach.

Siatka zgrzewana w arkuszach

Siatka zgrzewana w arkuszach powstaje z okrągłych drutów gładkich, które układane są horyzontalnie (poziomo) i wertykalnie (pionowo), a następnie zgrzewane w miejscach styku. Do jej produkcji wykorzystuje się drut stalowy (określany jako “czarny”, “goły”, “zwykły”, “niepowlekany”), drut ocynkowany (inaczej “pre-ocynkowany”) oraz drut ze stali nierdzewnej, to jest kwasoodpornej.

3 rodzaje siatek zgrzewanych z drutu

Siatka zgrzewana stalowa

Siatka zgrzewana z tak zwanego drutu “czarnego” stosowana jest między innymi do produkcji klatek hodowlanych, przegród, osłon, czy też zbrojenia betonu. Druty stalowe wykonane z niskostopowej stali węglowej z jednej strony odznaczają się dużą twardością, z drugiej zaś podatne są na korozję, bowiem ich powierzchnia nie jest całkowicie odporna na działanie powietrza i deszczu. Stąd też zaleca się, aby “czarne” siatki zgrzewane przechowywane były w warunkach odznaczających się niewielkim ryzykiem wystąpienia rdzy. Natomiast, decydując się na używanie stalowych siatek zgrzewanych na zewnątrz należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne, o którym przeczytasz w następnym wpisie na naszym blogu.

Siatka zgrzewana ze stali ocynkowanej

Do użytku wewnętrznego w postaci na przykład barier ochronnych oraz ścianek działowych proponuje się także siatki zgrzewane z drutu ocynkowanego. Choć, w porównaniu do zwykłej stali, drut ocynkowany posiada już dodatkową powłokę zabezpieczającą przed korozją, to jednak poddawany jest cynkowaniu przed procesem zgrzewania. W związku z tym, zgrzewy siatki oraz zakończenia drutu wciąż nie są odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Siatka zgrzewana ze stali nierdzewnej

Najbardziej odpornym na korozję materiałem używanym do produkcji siatek zgrzewanych są druty ze stali nierdzewnej (w skrócie INOX). Ze względu na estetyczny wygląd, wytrzymałość w skrajnie wysokich temperaturach, czy też odporność na utlenianie znajdują głównie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, a także w architekturze i dekoracji wnętrz, gdzie stosuje się je między innymi do tworzenia nowatorskich elewacji.

Rozmiary siatek zgrzewanych

Sposób, w jaki powstają siatki zgrzewane niewątpliwie daje wiele możliwości konfiguracji samej siatki, co do formatu i jego zakończenia (z drutem brzegowym lub bez drutu brzegowego), średnicy drutu oraz rozkładu oczek mogących przyjmować kształt kwadratowy lub prostokątny.

Standardowa grubość drutu, z jakiego wykonywane są siatki zgrzewane wynosi od 2,85 do 5 mm. Z kolei jeśli chodzi o całkowity wymiar siatki zgrzewanej, to w zasadzie oferuje się siatki o szerokości do 2000 mm i długości do 3000 mm. Podobnie rzecz ma się z oczkami, które mogą mieć różne parametry w zależności od zastosowania siatek zgrzewanych. Niemniej jednak, najpopularniejsze wielkości oczek to:

  • 25x25 mm,

  • 30x30 mm, 

  • 40x40 mm,

  • 50x50 mm,

  • 15x75 mm

  • 50x100 mm.

Cechy siatek zgrzewanych

Siatki zgrzewane to z jednej strony stosunkowo estetyczna, lekka i tania konstrukcja, z drugiej zaś wyrób sztywny odznaczający się dużą wytrzymałością. A to wszystko dzięki technice produkcji siatek zgrzewanych, która dodatkowo pozwala na gięcie i zgrzewanie drutów w oczekiwany przez klienta sposób. Co więcej, siatki zgrzewane są także łatwe w montażu i tym samym nie ulegają deformacjom, a ponadto z łatwością poddają się obróbce mechanicznej.

Siatki zgrzewane to nowoczesny i solidny wyrób odznaczający się wieloletnim użytkowaniem. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, to jest drutu stalowego, ocynkowanego lub nierdzewnego, świetnie sprawdzą się w przemyśle i budownictwie oraz w konkretnych warunkach środowiskowych. Siatki zgrzewane, dostępne w kilku wersjach o dowolnych wymiarach, to produkt znajdujący szerokie zastosowanie m.in. na polu zapewniania bezpieczeństwa, ochrony, magazynowania i składowania.

Lakierowanie proszkowe siatek zgrzewanych
- właściwości i zastosowanie