Klatka metalowa dla królików hodowlanych
- woliera z siatki zgrzewanej

Klatki dla królików

Potrzebujesz zrobić klatkę dla królika, ale nie wiesz jaką siatkę wybrać? Bez obaw. Jesteśmy tu dla Ciebie, by podpowiedzieć rozwiązanie, z którego możesz skorzystać przy tego typu realizacji. Dzięki naszemu podsumowaniu szybko rozeznasz się w parametrach siatki zgrzewanej, jaką wybierają hodowcy królików do tworzenia woliery. Zapraszamy do lektury.​

Solidne klatki dla królików z siatki zgrzewanej

Klatka dla królika musi być wykonana z bezpiecznych materiałów, do których należą między innymi siatki zgrzewane w rolkach lub w pojedynczych arkuszach. Pierwsze z nich produkowane są na maszynach, gdzie drut wzdłużny i poprzeczny o mniejszej średnicy i większej elastyczności podawany jest ze zwoju. Drugie zaś powstają z prętów o średnicach od 2,85 mm, które tnie się na określoną długość i szerokość, a następnie układa się względem siebie pod kątem prostym i zgrzewa w miejscach przecięcia. I to właśnie ten produkt chcemy zaproponować Ci jako ściany boczne i wierzchnie w klatce królika. Z dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego siatka zgrzewana w arkuszach to jeden z lepszych materiałów do tego celu.

Rodzaje siatek zgrzewanych w arkuszach

Na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje siatek dla królików, a mianowicie: siatka w wersji stalowej lub ocynkowanej ogniowo po zgrzaniu. Stąd też przed zakupem materiału do budowy klatki należy pomyśleć o tym, w jakich warunkach będzie ona przechowywana. Poniżej wyjaśniamy, czym charakteryzują się te modele i czym się od siebie różnią, mimo że do ich produkcji używa się tego samego materiału, to jest prętów ze stali niskowęglowej.

Siatka stalowa zgrzewana

Siatka stalowa zgrzewana, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada zabezpieczenia antykorozyjnego. W związku z tym, narażenie produktu na wilgoć czy wysoką temperaturę będzie skutkowało szybszym rozwojem korozji i zniszczeniem elementu. Stąd też tego rodzaju siatkę powinno przechowywać się w warunkach odznaczających się niewielkim ryzykiem wystąpienia rdzy.

siatka stalowa zgrzewana

Siatka zgrzewana ocynkowana

Siatka zgrzewana ocynkowana to nic innego jak siatka stalowa zgrzewana. Z tą różnicą, że poddawana jest procesowi cynkowania ogniowego. Uściślając, siatka stalowa poprzez zanurzenie w wannach z rozgrzanym ciekłym cynkiem, którego temperatura osiąga około 460 °C, nie tylko jest skutecznie zabezpieczona przed korozją od wewnątrz i z zewnątrz, ale też jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki atmosferyczne.

siatka zgrzewana ocynkowana

Która siatka lepiej sprawdzi się do budowy klatki dla królików?

Czasami do chowu królików w pomieszczeniach wystarczająco dobra jest siatka stalowa, stanowiąca wypełnienie drewnianych ram użytych do budowy ścian boksów. W przypadku klatek zewnętrznych zdecydowanie lepiej sprawdzają się siatki zgrzewane ocynkowane ogniowo, które zapewnią wieloletnią eksploatację bez konieczności ich malowania i konserwacji.

Modele klatki z użyciem siatki zgrzewanej z drutem brzegowym i bez drutu

Budowa klatki dla królików z siatki zgrzewanej nie jest trudnym zadaniem z uwagi na szereg właściwości. Materiał ten można w łatwy i elastyczny sposób przedłużyć lub skrócić, a także łączyć z drewnem, kątownikami stalowymi oraz profilami zamkniętymi i otwartymi. Co więcej, sposób produkcji siatek zgrzewanych w arkuszach wpływa na sztywność i wytrzymałość wyrobu, przez co nie odkształca się. Ponadto uszkodzenie siatki nie jest możliwe bez użycia narzędzi.

Modułowa klatka

Czy wiesz, że odcinki siatki zgrzewanej z drutem obrzeżnym można z powodzeniem łączyć ze sobą przy użyciu kleszczy i blaszek zaciskowych ze stali galwanizowanej, tworząc w ten sposób klatki modułowe, zwiększając ich powierzchnię? Co więcej, czynność sztukowania siatek zgrzewanych pozwala także na budowę piętrowych klatek. Decydując się na klatkę z komponentów metalowych lepiej wykonać je z użyciem siatek zgrzewanych ocynkowanych ogniowo, gdyż taka woliera dla królików musi być w pełni odporna na wilgoć, środki dezynfekcyjne oraz stały kontakt z odchodami zwierząt.

Drewniana klatka z elementami metalowymi

W budowie woliery siatka zgrzewana bez drutu brzegowego zazwyczaj wykorzystywana jest do łączenia z ramą drewnianą. Uszczegóławiając, tego typu konstrukcja przydaje się głównie w projektach klatek drewnianych, aby częściowo wykończyć od zewnątrz klatkę królika celem zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Komfortowa klatka dla królików, czyli jaka?

Dobra klatka zapewnia królikom odpowiednią przestrzeń do zaspokajania podstawowych funkcji życiowych oraz gwarantuje schronienie przed pierzastymi drapieżnikami, kotami, psami czy kunami. Dlatego, wybierając siatkę do klatek królików, należy zwrócić uwagę na średnicę ogniwa oraz grubość drutu. Najlepiej wybrać siatkę o niewielkim oczku celem zapobiegnięcia wiotczeniu klatki, jak i zapewnienia bezpieczeństwa oraz wygody przebywającym w niej królikom. Odpowiednia będzie siatka zgrzewana z oczkiem prostokątnym (15x75 mm lub 20x40 mm) oraz kwadratowym (25x25 mm lub 30x30 mm). Idąc dalej, pręty klatki powinny być nie mniejsze niż 2,0 mm między innymi dlatego, aby królik nie przegryzł siatki oraz nie ranił sobie kończyn, gdy podłoga będzie wykonana z siatki drucianej. A co z rozmiarem? Wśród dostępnych rozwiązań można znaleźć bardzo praktyczne siatki zgrzewane w małych formatach. Wymiary najmniejszych z nich to 100 x 100 cm, a więc spełniają one minimalne wymagania, co do wymiaru klatki w przypadku chowu drobnych królików. Oprócz tego dostępne są arkusze w większych formatach o długości do 300 cm do budowania większej klatki. Z drugiej strony dzięki nim można dostosować wielkość klatki do rasy królików, wycinając odpowiednie elementy bez obaw o obniżenie jakości i wystąpienie luźnych drutów. Co więcej, pozwalają one w jak największym stopniu wykorzystać materiał i tym samym zredukować ilość odpadu.

klatki dla królików

Czy siatka zgrzewana nadaje się na dno klatki dla królików?

Wykonanie dna klatki z siatki zgrzewanej jest niezwykle praktyczne, niemniej jednak dobrze jest, gdy podłoga w króliczarni częściowo jest z drewna, a częściowo z siatki. Jakie są więc zalety siatki w przypadku takiego zastosowania? Przede wszystkim hodowca nie musi sprzątać odchodów, ponieważ na bieżąco przelatują niżej. Okresowe czyszczenie i dezynfekcja wnętrza klatki dla królików z siatki zgrzewanej jest czynnością bardzo łatwą na przykład przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Dzięki temu króliki przez cały czas mają zapewnioną dobrą higienę, co jest bardzo istotne dla ich dobrostanu. Co więcej, wykorzystanie siatki zgrzewanej sprawia, że woliera dla królików jest dobrze wentylowa.

Podsumowanie

Siatki zgrzewane sprzedawane w pojedynczych arkuszach to popularne rozwiązanie wśród materiałów wybieranych do klatki królika. Siatki zgrzewane sprzedawane w pojedynczych arkuszach to popularne rozwiązanie wśród materiałów wybieranych do budowy klatki królika począwszy od pojedynczych drzwi osiatkowanych. Stosując tego rodzaju materiał, jesteśmy w stanie uzyskać dobrą klatkę z zachowaniem parametrów technicznych przez lata. Zachęcamy do sprawdzenia oferty siatek zgrzewanych w naszym sklepie internetowym.


Przemysłowe ogrodzenia bezpieczeństwa z siatki zgrzewanej