Ocynk a lakierowanie proszkowe
- wybór pokrycia siatki zgrzewanej

Po przybliżeniu cech poszczególnych powłok, jakimi są cynkowanie i lakierowanie proszkowe, należy podsumować, kiedy postawić na sam ocynk, kiedy na lakierowanie proszkowe, a kiedy warto zdecydować się na połączenie tych dwóch metod. Poznaj różnice i ustal, co jest dla Ciebie ważne.

Lakierowanie proszkowe stalowych siatek zgrzewanych

Siatki zgrzewane z drutu ze stali niskowęglowej, nazywane powszechnie siatkami z drutu czarnego, nie posiadają ochrony antykorozyjnej, przez co dość szybko zobaczymy na nich ślady korozji.

W celu wydłużenia żywotności stalowych siatek zgrzewanych można zdecydować się na samo lakierowanie proszkowe, ale należy pamiętać, że efekt zabezpieczenia antykorozyjnego nadal będzie krótkotrwały. Siatki szybciej skorodują, gdy będą używane w pomieszczeniach o dużej wilgotności i pewnym zanieczyszczeniu powietrza lub zostaną wystawione na ekspozycję zewnętrzną. Stąd tego typu siatki najlepiej używać wewnątrz budynków i w środowisku suchym, pamiętając o okresowym oczyszczeniu z zabrudzeń oraz uzupełnieniu braków uszkodzonej powłoki odpowiednim preparatem.

Lakierowanie proszkowe siatek zgrzewanych cynkowanych galwanicznie

Cynkowanie galwaniczne siatek zgrzewanych należy traktować jako podkład pod właściwą powłokę lakierniczą. Stąd też siatki cynkowane galwaniczne traktujemy raczej jako półprodukt niż wyrób gotowy. Myśląc o cynkowaniu galwanicznym siatek zgrzewanych, należy liczyć się z koniecznością dodatkowego powleczenia wierzchniej warstwy siatki wybranym kolorem z palety RAL.

Odpowiednio przeprowadzony proces cynkowania galwanicznego w połączeniu z lakierowaniem proszkowym pozwala uzyskać efekt o dużej estetyce. Bierze się to stąd, że powłoka cynku uzyskana na powierzchni stali w procesie galwanizacji jest stosunkowo gładka i jednolita. Dlatego też siatki zgrzewane ocynkowane galwanicznie, a następnie pokryte powłoką lakierniczą poleca się do wewnątrz jako część wystroju. Cynkowanie galwaniczne, jak i samo lakierowanie proszkowe tworzy powłokę ochronną jedynie na powierzchni stali, przez co mikrouszkodzenia i ubytki powłoki spowodują możliwość korozji od wewnątrz.

Cynkowanie ogniowe stalowych siatek zgrzewanych i lakierowanie proszkowe

W momencie, gdy zależy nam na bardzo trwałym zabezpieczeniu antykorozyjnym siatek zgrzewanych, warto zdecydować się na ocynk ogniowy, który dobrze zabezpiecza całą siatkę przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi (z zewnątrz, jak i wewnątrz wyrobu, a nawet w miejscu styku zgrzanych ze sobą drutów). To z kolei powoduje, że siatki cynkowane ogniowo bez powłoki lakierniczej mogą być używane jako gotowe wyroby, to jest składowane, montowane i eksploatowane w środowiskach o różnym stopniu agresywności.

Walory estetyczne tak zabezpieczonej siatki możemy podnieść poprzez malowanie proszkowe, co jeszcze dodatkowo wzmocni ochronę antykorozyjną. Wymaga to jednak dodatkowych zabiegów w celu usunięcia powstałych na siatce nadlewów i zgrubień tak, aby były one jak najmniej widoczne pod warstwą farby. Po tej czynności siatki przygotowywane są chemicznie do napylenia proszkiem. Pokryte powłoką lakierniczą siatki ocynkowane ogniowo nadają się do wewnętrznego i zewnętrznego zastosowania w środowisku od C1 do C3.

Przy wyborze pokrycia stalowej siatki zgrzewanej należy w pierwszej kolejności określić, gdzie i do czego będzie wykorzystywana siatka po to, aby dobrać odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne, a następnie zastanowić się na ile ważna jest też estetyka w rozumieniu pokrycia powierzchni stali dowolnym kolorem z palety RAL.

Gabiony
- element małej architektury ogrodowej